Děláme sport, ne kroužek! Jak jsem to měl dřív a jak to vnímám teď? Přečti si pár názorů a rad.

13432319_853090414796967_213281508147614800_n

Odpočívám na ubytovně Pražské Dukly a mám akorát po tréninku. Kolem mě chodí jeden sportovec za druhým a já přemýšlím nad dnešní dobou a nad naším, i když malým, ale krásným a těžkým sportem. Ano, nad biketrialem a cyklotrialem. Přemýšlím, jestli se u nás rodí další a další talentovaní jezdci, co opravdu chtějí něco dokázat, nebo to berou jen jako srandu a zábavu.

V mládí je to vše o rodičích. Ve věku 6-12 let je potřeba, aby rodič dítě ke sportu vedl. Mě, kdyby k tomu nevedl taťka a nebyl na mě tehdy přísný, tak jsem nikdy nedosáhl žádného vítězství. A teď zpětně, i když mě to tehdy trochu štvalo, mu chci poděkovat. Pamatuji si, jak se mi několikrát nechtělo na kolo mimo trénink, ale stejně jsem musel. Rodiče musí mít hlavní slovo a děti musí poslouchat. Neznamená to, že dítě za každou cenu nutíte, ale vedete ho určitým směrem. Jasně, je potřeba, aby to dítě bavilo, ale bude ho to bavit, když bude pořád na konci, nebo uprostřed závodního pole? Bude ho to bavit o dost víc, když mu to půjde, bude mít radost ze zdolaných nových překážek, když se bude posouvat, když bude na bedně, když bude vyhrávat, soutěžit s kamarády a později třeba i s kamarády ze světa. To vše, ale nezvládne bez tréninku na kole. Je super být všestranný a mít pohyb a dělat doplňkové sporty. Já také jezdil na lyžích, lítal po venku s kamarády, hrál basket, na klavír, cvičil, jezdil na bruslích, na skejtu, atd. Jenže pak byl trénink na kole, a to byla pro mě hlavní část mého dne a ostatní šlo stranou, jelikož jsem chtěl jednou něco dokázat a rodiče mě k tomu vedli. Doplňkové sporty jsou jako doplněk, ale nenaučí Vás jezdit na kole.

Dle mého názoru jsou v dnešní době někteří rodiče na děti až moc hodné a zbytečně je rozmazlují. Děti si na to potom lehce zvyknou. Za nás byl na závodech i při trénincích skoro od každého rodiče řev přes půlku lesa. Neříkám, že to bylo dobře, ale něco to do sebe mělo :-)  Také nebylo tolik elektroniky, tudíž jsme žili tím, že jsme chodili ven. V mém případě ven před barák s kolem. Bylo úplně jedno v mladém věku, jestli si se mimo tréninky jen tak vozil, ale hlavně, že si na tom kole stál a bavil ses tím. Rodiče chtějí, aby se jejich děti zlepšovaly, ale musí se zamyslet nad sebou, že když nebudou na kole aspoň 4x týdně dvě hodiny, tak to půjde hodně pomalu. Rodič se může naučit během chvilky jak své dítě trénovat. To, že tomu nerozumím a potřebuji trenéra, je výmluva. Samozřejmě zkušený a lepší jezdec trenérem je přínosnější, ale krásně stačí, když se zeptáte zkušenějšího, ať Vám ukáže a vysvětlí nové prvky, co se chcete naučit, a pak už je to opět jen na Vás, jak často to zkoušíte. Není to o tom, že dítěti musíte pořád vysvětlovat jaký pohyb dělat. Je to o tom si to nechat ukázat, a potom jen zkoušet, dát 500-1000 pokusů a učit se přirozeně ten správný pohyb.

Spousta rodičů řeší až moc kraviny okolo, místo aby se soustředili na to, že jejich dítě často jezdí a trénuje. Řešení federací BIU a UCI mi přijde přitom, co tenhle sport dělám závodně přes 20let taky už smutné a zbytečné. Poslední 2 roky se neřeší nic jiného a nejvíce to bohužel řeší rodiče, kteří jsou v tomhle sportu chvilku a neví vůbec, co bylo dřív, nebyli na žádném závodě ve světě a nemají žádné zkušenosti. Neznají vůbec legendy našeho sportu, ale jsou chytří a mě to unavuje a bere energii. Proto prosím neřešme, co kdo jezdí za federaci. Jezděte si, co chcete, co Vás baví, ale hlavně trénujte. Správný jezdec by měl stejně umět jezdit podle jakýchkoli pravidel a být všestranný. Mladým dětem bych doporučil, ať jezdí obojí, když mají rodiče čas. Hlavně jezděte na závody, jelikož závod je největší zkušenost a ten nejlepší trénink.

Když budu chodit jen na klubové tréninky, nic ze mě nebude. To je moje heslo. Jestli chceš být dobrý, musíš stát na kole pořád. Na tréninkách je určitě důležité se dobře rozcvičit a zahřát svaly před tréninkem a protáhnout se a udělat si delší strečink po tréninku. To je vše důležité, ale opět musí být hlavní věc kolo a ne, že si děti budou hrát s míčem, lozit po překážkách, papat svačinku a každých 10minut pít. I když budu teď trošku za čuníka a špatný příklad, tak za mlada jsem nenosil moc pití na tréninky, a když jsem měl žízeň, napil jsem se za myslivnou z potoka a šel jezdit dál :-)

Tohle jsou moje názory. Každý má na Trial třeba jiný názor, ale já Vám jen předávám, jak to vnímám teď, a jak jsem to měl já a bylo to dřív. Třeba si z toho někdo něco vezme a zamyslí se nad tím.

A to, že je jiná doba, mě nezajímá. Jsou akorát lepší kola a lepší podmínky a možnosti k tréninku, jinak se až tolik nezměnilo. Lidské tělo a děti jsou pořád stejné :-)
Děláme SPORT a nejsme kroužek jen pro zábavu a pro srandu!!

Držte se a přeji Všem do nové sezóny, která je před námi hodně sportovních úspěchů, hlavně zdraví a ať Vás náš krásný sport baví :-)

 

Vašek Kolář

 • Andrea

  ok, beru zpět cenzuru :-)
  potvora systém… 😀

 • Andrea

  To jako vážně????? Včera zde byl komentář…..zmizel. Cenzura????

  • Kugey

   Nejedná se o cenzuru – jedná se o běžné protispamové opatření systému Disqus – pokud je do komentáře umístěn odkaz, je takový komentář přesunut do kategorie „čekající na schválení“ a není zveřejněn ostatním uživatelům do té doby, než jej pověřený administrátor schválí. Systém může fungovat i zpětně – zobrazený komentář se na omezenou dobu může objevit a později systém vyhodnotí odkazy jako nebezpečné a jeho zobrazení pozdrží.

   V daném komentáři se odkazy skutečně nachází a proto jej systém vyhodnotil jako „nutný ke schválení“. Pro úplnou jistotu ještě přikládám snímek obrazovky ze správcovského rozhraní disqus, aby někdo neoznačoval autora článku nebo jiné správce z cenzury.

   http://biketrialblansko.cz/wp-content/uploads/2017/03/screenshot.jpg