Nesportovní jednání Kakáčů!!!

Převzato ze stránek ÚAMK – děkujeme

„Král není mrtev, ať žije král!“ Nebo. „Do pasti na šampiona se chytil její iniciátor“, tyto titulky by slušely finále mistrovství České republiky v biketrialu, které se konalo 7. a 8. listopadu ve výstavní hale BVV Veletrhy Brno. Že zvítězila jednoznačná česká jednička Václav Kolář z ÚAMK BT Blansko, nikoho nepřekvapuje. Bohužel zřejmě ani zakázaný způsob, jakým se mu pokusil hlavní rival domácí triumf překazit, protože neumí prohrávat.

 

Naprosto v rozporu s Národními biketrialovými řády pro rok 2015 zřejmě zneužil závodník stejného blanenského klubu Martin Kakáč roli stavitele jednotlivých sekcí a nedovoleně na nich před začátkem soutěže trénoval. Nikdo vicemistra republiky přímo při přípravě na kontrolních úsecích (KÚ) sice nepřistihl, nicméně sám podezřelý přiznal, že na svém biketrialovém speciálu na nich jezdil. Bezmála desítka respondentů z řad závodníků kategorie Elite a jejich doprovodu jednoznačně potvrdila, že nové překážky byly před startem poježděné. Některé z dotazovaných doporučil sám Martin Kakáč.

 

Národní biketrialové řády
Odstavec 17 Národních řádů doslova tvrdí: „Není dovoleno provádět trénink uvnitř KÚ (kontrolních úseků) nebo v prostoru zakázaném pořadatelem. Jezdec, který trénuje s kolem v KÚ nebo prostoru zakázaném pořadatelem, bude vyloučen.“

 

Alibi chybí jedinému
V české konkurenci jsou jen tři borci schopni se dostat do výšek překážek, vyhnaných stavitelem M. Kakáčem: sám autor, David Herka a Václav Kolář. „Vašek měl v pátek exhibici, potom jsme se šli spolu poprvé podívat na překážky pro finálový závod mistrovství republiky. Své kolo Vasha nechal jako výstavní exponát na místě exhibice, já žádné neměl. V hale byl v pátek Martin Kakáč se svým kolem, ale na překážkách jsme ho neviděli,“ eliminoval svoji i Kolářovu případnou účast na extrémně obtížných sekcích před závodem David Herka.

Nesmiřitelná bitva mezi Martinem Kakáčem a Vaškem Kolářem

Vašek Kolář jeho slova doplnil: „Den před závodem jsme si byli s Davidem prohlédnout sekce. Překvapila nás odrbaná hrana nejvyšší palety. Loni jich obsahovala nejvyšší věž deset a zdolali jsme ji jen tři. Letos Martin Kakáč přidal další dvě. Kolo s sebou neberu, ani když stavím překážky sám. Kdybych trénoval překážky předem, nebavilo by mě takovým způsobem vyhrávat. Chápu, když stavitel překážku jednou vyzkouší, ale aby tak činil opakovaně…,“ doprovodil dvojnásobný světový i evropský šampión svá slova pohrdavým a zároveň smutným úšklebkem.

 

Důkazy
Nejen odrbaná hrana palety, ale také od pneumatik pogumované nebezpečné betonové skruže a řetěz otištěný na čerstvé borovicové kládě, to by před startem závodu při prohlídce zcela nových překážek nezaregistroval jen slepý.
„Už před závodem dobrá atmosféra nebyla, hodně lidí zaznamenalo stopy po pneumatikách na překážkách. Každý poznal, že byly jeté,“ naznačil Kolář to, co ostatní potvrdili jako jeden muž.

 

Obrana
„Týden předem jsme stavěli překážky, zkouší je ten, kdo je staví. Před zapáskováním jsem vyzkoušel, jestli jsou realizovatelné. Odhadnout všechno předem nejde. Kdybych je měl natrénované, asi bych vyhrál,“ poznamenal na svoji obranu Martin Kakáč.

 

Práce pro disciplinárku
Finálový závod MČR jinak kvalitně zorganizovalo Sportovní centrum České motocyklové federace (ČMF) Biketrial Czech, jehož šéfem je otec stavitele trati Radim Kakáč. Právě disciplinární komise ČMF, která vlastní sportovní autoritu pro soutěže v biketrialu, by se měla brněnskou kauzou zabývat. Pokud se ale budou sportovci bránit. Přestože se podobné praktiky údajně neustále opakují, žádný podnět k prošetření záležitosti bohužel zatím nepadl. Proč asi? To vědí především kluby samy. Že by žába na prameni drobných finančních dotací?

 

Pochvaly i výhrady
Na hlavy organizátorů se o víkendu snesla řada uznání, ale také výhrad.

„Přeskok z betonu na beton byl hodně nebezpečný a ve svém důsledku smutný. Dva kluci poničili dvacetitisícové rámy,“ naznačil hazard s technikou i zdravím Kolář.

 

Jedním z postižených byl mladík Matěj PopelkaÚAMK BT Přerov: „Skákal jsem z vyšší betonové věže na nižší a při dopadu rám nevydržel. Na mě byly některé překážky obtížné a nebezpečné. Beton jsem měl asi vynechat, ale když jezdím elitu, musím se o ně pokoušet,“ osmnáctiletý junior obsadil letos celkově mezi eliťáky páté místo, loni byl při své premiéře v nejprestižnější kategorii o jeden stupínek lepší.

Podobně jako Polelka dopadl i Slovák Samuel Hlavatý.

 

Shrnutí
Celý problém trefně shrnul sportovec, který zatím netouží být jmenován: „Že nestavěl Martin sekce na Vaškovu míru, chápu, horší už je to s tím, že když byl na překážkách a jen zkoušel jejich dosažitelnost, nepozval si k tomu někoho z Vaškova tábora, aby byl z obliga. Osobně se mě však nejvíc dotkla arogance pořadatele. Ani se nesnažil stopy zneužití odstranit, tak pevný se ve svých kramflecích zřejmě cítí. Bohužel pro náš sport…“

 

To vedení Sportovního centra ČMF Biketrial Czech touží třeba po stávce jezdců? Jednota je v každém společenství věc složitá. Nicméně, kdyby se ke stávce uchýlili sportovci letos, darovali by tak titul Kakáčovi mladšímu, což mu nikdo z nich nepřál.

 

Podivné vedení reprezentace
Radim Kakáč vede nejen SC ČMF Biketrial Czech, ale také reprezentaci ČR. Na světovém šampionátu v červenci ve španělské Odeně byl, ale do předem připravené položky MS 2015 Odena na webu biketrial.cz výsledky nedodal a se zpravodajstvím skončil krátce předtím, než své soutěže celkově vyhráli Václav Kolář a Tomáš Vepřek. Podle účastníků katalánské anabáze dokonce českým šampiónům ani po stupních vítězů nepogratuloval…

 

Vynucený supl
Za Radima Kakáče suplovala parta fanoušků a biketrialových činovníků v sobotu v Brně.

„Nerozdýchal jsem, že kluci vyhráli titul mistra světa a že to nikdo z vedení neocenil. Tak jsme je pochválili mlčky sami. Když jsme na závěr sobotního programu vystoupili, otočili se zády k panu Kakáčovi i diváci…,“ vysvětlil Radek Janka, šéf ÚAMK BT Olomouc.

 

Polehčující okolnost
Máte tohle zapotřebí, pane předsedo? Objektivní hledání polehčujících okolností končí s myšlenkou, že vlastně vytváříte ideální podmínky pro to, aby se stal schopný, skromný, populární a neskutečně oblíbený Václav Kolář světovou jedničkou nejen v biketrialu, ale také v cyklotrialu. Za sportovní vzor ho považuje nejen u nás téměř každý začínající biketrialista, obrovskou naději a juniorského šampiona Martina Štěpánka nevyjímaje.
Že byste v tomto případě hledal inspiraci v rodičích fenomenálního německého tenisty Borise Beckera? Toho při tréninku rodiče už jako caparta stavěli na stranu hřiště proti sluníčku, aby si zvykal na obtížnější podmínky a posiloval psychickou odolnost. Podařilo se. „Bum Bum“ Becker se stal světovou jedničkou. Pokud je tomu tak opravdu, bude efektivnější Vashovi ztížit první domácí závod v sezoně a ne ten poslední…

 

Foto: Alexandra Šillerová a Jiří Štěpánek

Biketrial Blansko
 • Jirka

  Ano přesně tak. Velká žába na prameni drobných finančních dotací! U nás v blanenském klubu máme s tímto člověkem svoje zkušenosti.
  Právě neschopnost vysvětlit konkrétní finanční transakce byla příčinou pádu pana Kakáče ve „vedení“ blanenského biketrialového klubu.
  Zejména velké nesrovnalosti v pořádání Mistrovství světa v Blansku v roce 2013.
  Proto jsme byli doslova šokováni, když město Blansko předběžně schválilo dotaci na pořádání MS v roce 2016.
  Z blanenského klubu o tuto dotaci nikdo nežádal!!! V roce 2016 plánujeme dva závody pořádané ÚAMK Biketrial Blansko.
  O dotaci na městě Blansko zažádal pan Radim Kakáč. Jak mohl zažádat město, když s blanenským klubem již nemá nic společného?
  Jednoduše. Protože Sportovní centrum České motocyklové federace Biketrial Czech (která má sloužit ke komunikaci klubů s ČMF
  a nemá žádné jezdce) má bohužel totožné sídlo jako pan Kakáč bydliště- tedy Blansko. Bohužel.
  Blanenský klub se od chování a jednání pana Radima Kakáče a jeho syna Martina Kakáče distancuje. Nemá s jeho jednáním nic společného.

  Jiří Sehnal