Soustředění Domašov 2017

cof

Ve dnech 20.-23.4.2017 se početná družina blanenských trialistů zúčastnila oblíbeného jarního trialového soustředění v Domašově nad Bystřicí, které už nekolikátou sezónu pořáda BikeTrial klub Olomouc. Letošní rok už lze navíc bez nadsázky říct, že se jedná o událost mezinárodní, protože k obvyklým slovenským jezdcům se tentokrát připojili i jezdci polští. I přes nepříznivou předpověď počasí (o tom ale až za chvíli) dorazilo okolo 100 účastníků.

Loňské domašovské soustředění otvíralo slunečné počasí a jezdilo se v kraťasech a tričku, odjiždělo se se zasněženými auty. Ano, takové dokáže být dubnové počasí v Jeseníkách. Letos nám na úvod předpověď slibovala vydatné sněžení, vystřídané nočními mrazy. Nelhala. Den před odjezdem napadalo dobrých 20 cm sněhu, východnější oblasti Jeseníků mluvily o sněhové kalamitě, na Červenohorském sedle se uzavírala silnice, protože ji silničáři nebyli schopni prohrnout. V den začátku soustředění byla už cesta do Domašova prohrnutá, lemovaly ji respektuhodné závěje a vyhlídky nebyly růžové, spíše bílé.

received_1559829090718189 Tam, kde se obvykle trénuje na kolech, byla bílá pokrývka vybízející ke stavbě sněhuláků, nebo projetí se na běžkách. Další předpověď se už ale v Domašově nenaplnila. Na už sluncem prohřátém podkladu sníh odtával, dostavily se plusové teploty podpořené lehkým deštěm a v takových podmínkách sníh rychle mizel. Loňský rok se tedy skoro obrátil, start na sněhu, odjezd za hřejivého svitu slunce.

Odpolední trénink prvního dne se velká většina jezdců vypravila do olomoucké haly, trénovat v suchu. Nikoliv však blanenské děti, které využily odpolední volno ke stavbě sněhuláka a sněhové bitvě. Pak už ale na kola a trénovat na neobvyklém, náročném podkladu se svými specifiky – nepředvidatelné podkluzování kol, pneumatiky obalené sněhem, zima na nohy, mokré rukavice. V takovém počasí se pak všichni po tréninku těšili na teplý čaj a chutnou večeři. Závěr dne patřil žívým rozhovorům a rozdělování jezdců do skupinek pro tréninky v následujících dnech. Z našeho klubu se trénování zhostilo hned několik zástupců – Jirka Sehnal, Honza Havelka, Martin Hynar a Luboš Kolář.

Další den už sníh mizel, ale podmínky nebyly pro dvoufázový trénink venku ideální. Olomoučtí už ale měli pro tento den připravený záložní plán a tak polovina jezdců jela připravenými autobusy na umělé překážky do olomoucké tréninkové haly a druhá polovina na přírodní překážky do Bystřice. Po obědě se obě skupiny vystřídaly a tak si ten den všichni užili v různorodých podmínkách. Nutno podotknout, že v údolí bylo krásně teplo a svítilo slunce, takže ideální podmínky.

Odpoledne pak už byl připravený workshop s profesionálním sportovním masérem Dominikem Volavým, který nás navštívil z Brna. Obsahem bylo nejprve poutavé vysvětlení různých forem uvolnění a relaxace svalstva. Tato část byla poučná zejména pro dospělé a starší jezdce, kteří se pídí po informacích jak pracovat s tělem svým, nebo svých svěřenců. Po výkladu pak následovala ukázka masáže pomocí trigger pointů, kterou si „užil“ Kuba Valenta. Tato část workshopu pak zcela pohltila i mladší posluchače, kteří vidouc Kubu se svíjet při práci masérově, začali nabízet svá těla k dalším ukázkám. Ještě po workshopu si děti nabízely mezi sebou „odtrhávání svalových vrstev zádových“ :)

IMG_20170422_120543Následující dva dny se pak nesly v duchu tréninku v nedalekém kamenolomu, který se ukázal jako ideální místo. Voda z roztátého sněhu ochotně vsákla do sypkého podkladu a lom se tak stal dějištěm prakticky všech dalších tréniků s nepřeberným množstvím kamenů rozličných tvarů a velikostí. Odpoledne pak probíhaly další dva workshopy s cílem jednak připravit na sezónu nové rozhodčí a jednak obeznámit jezdce a jejich doprovody se změnami v pravidlech. Závěrečný večer se pak nesl v duchu společného rautu, který završil 4 dny usilovného tréninku.

Závěrem bych chtěl poděkovat olomouckému klubu za zorganizování tohoto skvělého soustředění a pochválit, že se byli schopni vypořádat se s nepřízní počasí a připravit náhradní program, tak aby nebyl narušen cíl v podobě tréninků. Díky a za rok zase na místě činu!